REALIZACJA ZADANIA PUBLICZNEGO
"Poprzez praktyczną edukację do własnej aktywności"
Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Zielonej Górze informuje, że rozpoczyna realizację zadania publicznego pod tytułem „Poprzez praktyczną edukację do własnej aktywności” współfinansowanego w trybie pożytku publicznego z budżetu Powiatu Wolsztyńskiego. Zadanie skierowane jest do członków wolsztyńskiego Koła PTWzK. Celem projektu jest podniesienie jakości życia 20 osób niepełnosprawnych poprzez realizację działań na rzecz ich poprawy funkcjonowania społecznego, wspierania aktywności fizycznej i edukacji w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Każdy uczestnik projektu będzie uczestniczył w cyklu zaplanowanych spotkań o charakterze szkoleniowo-informacyjnym i specjalistycznym (m. innymi warsztaty z pracownikiem OPS, Policji, dietetykiem, pielęgniarką środowiskową), weźmie udział w systematycznych zajęciach rehabilitacji ruchowej, będzie uczestnikiem wycieczki edukacyjnej. Pierwsze zajęcia rozpoczną się 16.04.2015r a zakończenie projektu przewidujemy z końcem października br. Wszelkie informacje związane z realizacją rozpoczętego zadania publicznego można uzyskać w siedzibie wolsztyńskiego Koła PTWzK przy ul. 5-Stycznia 14 w każdy czwartek tygodnia w godz. 15.00 – 16.00 lub pod numerem telefonu 604411101.
...............................................................................................
16.04.2015r
W dniu 16.04.2015 r. rozpoczęliśmy realizację naszego projektu współfinansowanego przez powiat wolsztyński pn. "Poprzez praktyczną edukację do własnej aktywności". Jako pierwsze zadanie przeprowadzono warsztaty z pracownikiem OPS w Wolsztynie Panią Sylwią Kusior, która przedstawiła nam zasady funkcjonowania Ośrodka oraz możliwości wsparcia finansowego beneficjentów.
..............................................................................................................
06.05.2015r
Od 6 maja br. rozpoczynamy cykl zajęć z rehabilitacji ruchowej. W zajęciach tych bierze udział 16 uczestników naszego projektu, którzy w dwóch 8 osobowych grupach pod kierunkiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty będą uczestniczyć w 16 godzinnych zajęciach ogólnorozwojowych. Celem prowadzonych zajęć jest redukcja dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa i stawów obwodowych, poprawa kondycji i ogólnej sprawności psychofizycznej. W trakcie zajęć wykonywane są ćwiczenia, które bardzo dobrze sprawdzają się na zajęciach dla seniorów dając widoczne efekty. Są to następujące ćwiczenia, które pod opieką fizjoterapeuty mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku: rozciągające, rozluźniające i wzmacniające dla odcinka szyjnego kręgosłupa, rozciągające, rozluźniające i wzmacniające dla odcinka piersiowego kręgosłupa i obręczy kończyny górnej, rozciągające, rozluźniające i wzmacniające dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz obręczy kończyny dolnej, oddechowe, równoważne i inne.
..............................................................................................................
07.05.2015r
W dniu 7 maja br. w ramach naszego projektu gościliśmy byłego pracownika Policji Pana Adama Rybickiego, który przedstawił temat z zakresu "Nie dajmy się oszukać". W sposób bardzo przystępny omówił przykłady oszustw i prób wymuszania pieniędzy na osobach starszych. O oszustwach na tzw. „wnuczka”, „syna” czy „funkcjonariusza publicznego” słyszymy coraz częściej. Opowieści i preteksty, jakie tworzą i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Oszuści każą też swoim ofiarom przelewać pieniądze za granicę. Przestępcy nie ustają w wysiłkach, aby wyłudzać pieniądze od ufnych seniorów. Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Policja apeluje! Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie.
..............................................................................................................
11.06.2015r
W dniu dzisiejszym w ramach realizowanego projektu odbyło się spotkanie z dietetykiem. Wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji Pani Wiolety Zięciak - dietetyk. Tematem prelekcji były zasady zdrowego odżywiania. Na przykładzie piramidy zdrowego żywienia pani dietetyk omówiła prawidłowy dzienny jadłospis. Podjęła również zagadnienie wpływu na zdrowie napojów izotonicznych i energetyzujących. Zwróciła uwagę że dieta osoby starszej powinna być różnorodna, dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w zalecanych ilościach, komponowana z produktów dobrej jakości, które mają wysoką gęstość odżywczą i nawet w małej porcji dostarczają wielu niezbędnych komponentów, realizowana zgodnie z wymogami diety łatwo strawnej, smaczna, aromatyczna, porcje powinny być odpowiedniej wielkości, by zapobiec przejadaniu i braku ochoty na kolejny posiłek, łatwa w przygotowaniu i prosta w jedzeniu tzn. odpowiednio rozdrobniona lub przetarta według potrzeb.
..............................................................................................................
11.09.2015r
W dniu 11 września 2015r w ramach w ramach naszego projektu uczestniczyliśmy w jednodniowej wycieczce na trasie Wolsztyn-Wąsowo-Prusim-Mniszki-Wolsztyn. Ciekawa trasa wycieczki przygotowana przez terenowego przewodnika PTTK Panią Katarzynę Jęczmionkę pozwoliła nam zwiedzić pałac i zamek w Wąsowie, folwark Olandia w Prusimiu nad jeziorem Kuchennym w Sierakowskim Parku Krajobrazowym na skraju Puszczy Noteckiej oraz Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.
Pałac w Wąsowie - klasycystyczny pałac z elementami barokowymi wybudowany w latach 1780 - 1786 dla Sylwestra Szczanieckiego. Pałac na planie prostokąta, piętrowy, z wysokim parterem i niskim piętrem, nakryty czterospadowym dachem. Ryzalit frontowy trzyosiowy, z pilastrami wielkiego porządku i trójkątnym frontonem, w którym umieszczono herby Sczanieckich (Ossoria) i Skórzewskich (Ogończyk). Dwa ryzality boczne, jednoosiowe. We wnętrzu, na osi głównej sień, klatka schodowa i salon. W pozostałej części budynku obecnie pokoje hotelowe.
Zamek w Wąsowie – neogotycki pałac-zamek. Zbudowany w latach 1870 - 1872 przez berlińskiego architekta Gustawa Erdmanna pierwotnie jako neogotycka willa dla berlińskiego bankiera Richarda Hardta. Powstał obok starego osiemnastowiecznego pałacu Sczanieckich. W związku z planowaną wizytą w Wąsowie cesarza Wilhelma II około 1900 roku przebudowano willę nadając jej formę zamku. Zamek zlokalizowany jest na wzniesieniu i otoczony parkiem krajobrazowym z pomnikowymi drzewami - głównie dębami, lipami i bukami. Wnętrza reprezentacyjnego parteru rozłożone zostały symetrycznie wokół wielkiego hallu, z którego na piętro pałacu prowadziła dwubiegunowa klatka schodowa. W pomieszczeniach zamku mieścił się ostatnio hotel wraz z restauracją, niestety 19 lutego 2011 roku dużą część zamku strawił pożar.
Prusim
- folwark OLANDIA – to XVIII wieczny,
zrewitalizowany folwark, położony w miejscowości Prusim, nad jeziorem
Kuchennym, w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, na skraju
Puszczy Noteckiej. Oprócz 60 uroczych pokoi we Dworze,
Spichlerzu i Kamienniku, Olandiaposiada także Restauracje, Zdrowotnie -
SPA oraz Winiarnię.
Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach powstało w wyremontowanych budynkach dawnego gospodarstwa rolnego należącego do rodziny Unruh. Swoją działalność rozpoczęło w 2007 roku, a eksponaty, które tworzą ekspozycję, zebrano dzięki ofiarności okolicznych mieszkańców. Centrum posiada bardzo interesujące zbiory. Urządzono w nim warsztaty ginących zawodów, a więc szewski, garncarski, wikliniarski i bednarski. Jest kuźnia, stanowisko pszczelarskie, tkackie, wystawa sprzętu gospodarstwa domowego, urządzeń do przeróbki mleka, urządzeń i sprzętu do prania, maglowania i prasowania oraz wystawa maszyn rolniczych. Odtworzono również wnętrze dawnej klasy szkolnej i wnętrze składu kolonialnego. W skład ekspozycji wchodzą także dwie dioramy przyrodnicze: „Przyroda oraz gospodarka leśna i łowiecka w dolinie rzeki Kamionki” oraz „Przyroda Doliny Kamionki”.
..............................................................................................................
24.09.2015r i 01.10.2015r
W ramach realizowanego projektu rozpoczęliśmy cykl 2 spotkań z pielęgniarką środowiskową. Pierwsze spotkanie dotyczyło edukacji i profilaktyki choroby nadciśnienia tętniczego i połączone było z jego pomiarem. Dowiedzieliśmy się co to jest ciśnienie tętnicze i jaki mamy jego podział. Zobaczyliśmy prawidłowy pokaz pomiaru ciśnienia przy pomocy ciśnieniomierza i stetoskopu z zastosowaniem metody osłuchowej. Dowiedzieliśmy się że ciśnienie krwi mierzy się w celu ustalenia, z jaką siłą krew napiera na ściany tętnic. Wszyscy uczestnicy projektu mogli przy fachowej pomocy pielęgniarki środowiskowej Pani Doroty Kulus zmierzyć stan swojego ciśnienia tętniczego. Na kolejnym spotkaniu zapoznaliśmy się z podstawami funkcjonowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zasadami jej funkcjonowania, dostępnością świadczeń lekarza POZ, pielęgniarki i położnej POZ, nocną i świąteczną opieką zdrowotną, transportem sanitarnym w POZ, finansowaniem świadczeń POZ i listą dostępnych badań POZ. Przygotowana prelekcja Pani Doroty Kulus - pielęgniarki środowiskowej zobrazowana została ciekawą prezentacją multimedialną, która jest do pobrania tutaj.
..............................................................................................................
08.10.2015r
Rozpoczęliśmy kolejny cykl 2 spotkań specjalistycznych. Tym razem zajęcia prowadziła dietetyk Pani mgr Wioleta Zięciak. Na pierwszych zajęciach dowiedzieliśmy się jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w organizmie wraz z wiekiem i w związku z tym jakie czynniki modyfikują dietę osoby starszej. Pani dietetyk w oparciu o piramidę żywieniową przedstawiła nam ogólne zalecenia żywieniowe dotyczące osób starszych, osób z licznymi problemami zdrowotnymi takimi jak: cukrzyca, osteoporoza, niedożywienie, nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze. Mogliśmy wspólnie zastanowić się nad modyfikacją stylu naszego życia i doborem właściwej diety i składników pokarmowych naszego pożywienia.