REALIZACJA ZADANIA PUBLICZNEGO

Edukacja kluczem do aktywności

 

Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Zielonej Górze informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24.04.2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz dokumentem "Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020" rozpoczyna realizację zadania publicznego pod tytułem „Edukacja kluczem do aktywności” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020. Zadanie skierowane jest do 40 członków wolsztyńskiego Koła PTWzK po 60 roku życia. Celem programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych poprzez realizację działań na rzecz ich poprawy funkcjonowania społecznego, wspierania aktywności fizycznej i szeroko pojętej edukacji w celu godnego starzenia się oraz zagospodarowania czasu wolnego. Program pozwoli na zwiększenie aktywności osób po 60 roku życia przez edukację, sport oraz działania na rzecz solidarności i integracji wewnątrz-i międzypokoleniowej. Każdy uczestnik projektu będzie uczestniczył w cyklu zaplanowanych spotkań o charakterze szkoleniowo-informacyjnym i specjalistycznym (m. innymi warsztaty z pracownikiem OPS, Sądu, dietetykiem, pielęgniarką środowiskową, lekarzem, rehabilitantem), weźmie udział w systematycznych zajęciach obsługi komputera oraz rehabilitacji ruchowej, będzie uczestnikiem dwóch wycieczek edukacyjnych. Zajęcia rozpoczną się na początku maja i trwać będą do końca bieżącego roku.

Wszelkie informacje związane z realizacją Programu można uzyskać w siedzibie wolsztyńskiego Koła PTWzK przy ul. 5-Stycznia 14 w każdy czwartek tygodnia w godz. 15.00 – 16.00

lub pod numerem telefonu 604411101.

..............................................................................................................

12.05.2015r

Rozpoczynamy praktyczną realizację zadania publicznego "Edukacja kluczem do aktywności" współfinansowanego w ramach programu ASOS 2015 Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy zgodnie z założonym harmonogramem zajęcia z rehabilitacji ruchowej. W zajęciach tych weźmie udział 40 uczestników naszego projektu, którzy w pięciu 8 osobowych grupach pod kierunkiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty będą uczestniczyć w 10 godzinnych zajęciach ogólnorozwojowych. Celem prowadzonych zajęć  jest redukcja dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa i stawów obwodowych, poprawa kondycji i ogólnej sprawności psychofizycznej. W trakcie zajęć  wykonywane są ćwiczenia, które bardzo dobrze sprawdzają się na zajęciach dla seniorów dając widoczne  efekty. Są to następujące ćwiczenia, które pod opieką fizjoterapeuty mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku: rozciągające, rozluźniające i wzmacniające dla odcinka  szyjnego kręgosłupa, rozciągające, rozluźniające i wzmacniające dla odcinka piersiowego kręgosłupa i obręczy kończyny górnej, rozciągające, rozluźniające i wzmacniające dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz obręczy kończyny dolnej, oddechowe, równoważne i inne.

..............................................................................................................

11.06.2015r i 18.06.2015r

 

W dniu 11.06.2015r. i 18.06.2015r w ramach realizowanego zadania publicznego odbyły się zaplanowane warsztaty z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolsztynie Panią Sylwią Kusior, która przedstawiła tematykę związaną z odpowiedzialnością dorosłych dzieci w stosunku do swoich rodziców jako iż obowiązek wzajemnej pomocy dzieci i rodziców trwa do śmierci jednych lub drugich. Przedstawione zostały także zasady pobytu w Domach Pomocy Społecznej.

..............................................................................................................

 

28.06.2015r

 

W dniu 28.06.2015r wyjechaliśmy z uczestnikami projektu na pierwszą wycieczkę po województwie wielkopolskim na trasie Wolsztyn - Mórkowo - Górka Duchowna - Witosław - Osieczna - Leszno - Wolsztyn. Poznając historię i tradycje wielkopolski zwiedziliśmy między innymi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia W Górce Duchownej gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej oraz poznaliśmy najistotniejsze momenty w historii Sanktuarium, XIXw. Zespół Pałacowo Parkowego w Witosławiu wraz z ośrodkiem apifitoterpii. Zespół Pałacowo-Parkowy w Witosławiu położony jest nad czystym Jeziorem Witosławskim, w gminie Osieczna, w powiecie leszczyńskim, w województwie wielkopolskim. W skład kompleksu wchodzi: Pałac z końca XIX w., Kuźnia – odrestaurowany zabytkowy budynek mieszczący się w bliskim sąsiedztwie Pałacu (w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych) oraz Stajnia. Całość kompleksu znajduje się na terenie 6ha parku, z grupą przepięknych zabytkowych okazów drzew. W zabytkowym parku stacjonuje pasieka, z której są pozyskiwane produkty pasieczne oraz ogród ziołowo – warzywny, który dostarcza produktów zielarsko-warzywnych m.in. do przygotowywania pysznych, zdrowych posiłków - które mieliśmy okazję spożywać. W Witosławskim Ośrodku dobre efekty profilaktyczno- lecznicze uzyskuje się łącząc miód z sokami owocowymi i warzywnymi. Specyfiką Ośrodka jest stosowanie produktów pszczelich i zielarskich w żywieniu, profilaktyce i leczeniu. W zabytkowym parku należącym do ośrodka znajduje się pasieka oraz ogród ziołowo-warzywny, z których są pozyskiwane produkty pasieczne i zielarsko-warzywne do prowadzenia indywidualnej terapii przy pomocy ziół, miodu, propolisu, pyłku kwiatowego, wosku, jadu i mleczka pszczelego oraz warzyw. Wykorzystuje się również w Ośrodku lecznicze działanie jadu pszczelego (apitoksynoterapia), którego działanie ma wpływ na system nerwowo- mięśniowo- psychiczny. Podczas wyjazdu w ramach zajęć rekreacyjnych sprzyjających wypoczynkowi i regeneracji sił zwiedzaliśmy przepiękny otaczający Pałac, park z wieloma alejkami spacerowymi. W drodze powrotnej byliśmy uczestnikami pikniku szybowcowego "Leszno. Rozwiń skrzydła!" - wydarzenia unikatowego w skali kraju. Na zakończenie wycieczki zatrzymaliśmy się jeszcze w Boszkowie nad jeziorem Dominickim, uznanym ośrodkiem żeglarskim. Z uwagi na sąsiedztwo innych jezior, z którymi ma połączenia, stanowi ono ważny punkt dla wycieczek kajakowych.

 

..............................................................................................................

06.07.2015r

Rozpoczynamy realizację kolejnych działań w ramach zadania publicznego "Edukacja kluczem do aktywności" współfinansowanego w ramach programu ASOS 2015 Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy zgodnie z założonym harmonogramem zajęć - szkolenie komputerowe. Celem prowadzonego szkolenia jest podniesienie kwalifikacji uczestników w zakresie obsługi komputera, zmiana świadomości i podejścia do komputera i Internetu, zwiększenie aktywności osób starszych, przybliżenie nowoczesnych systemów komunikacji i wyrównanie szans edukacyjnych osób starszych. Planowane są cztery moduły szkoleniowe:

1.    Podstawowe umiejętności obsługi komputera - 3h

2.       Obsługa edytora tekstu MS Word – 4h

3.       Obsługa stron internetowych – 4h

4.       E-komunikacja – 4h

W zajęciach tych wzięło udział 40 uczestników naszego projektu. Łącznie zaplanowano 15 godzin szkolenia komputerowego dla każdej 8 osobowej grupy. Zajęcia odbywają się w udostępnionej sali komputerowej Warsztatów Terapii Zajęciowej w 5 grupach ośmioosobowych po 3 godziny dziennie (5 dni szkoleniowych dla każdej grupy) i prowadzone są przez Panią Małgorzatę Szpoper - informatyka.
Po zakończeniu zajęć przewidziane jest uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających zdobyte umiejętności komputerowe

..............................................................................................................

11.09.2015r

W dniu 11.09.2015r wyjechaliśmy z uczestnikami projektu na drugą wycieczkę po województwie wielkopolskim. Tym razem zwiedziliśmy Zamek w Kórniku – zabytkową rezydencję historycznych rodów Górków i Działyńskich, położoną w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. 11 lipca 2011 roku obiekt uznany został za Pomnik historii Polski.

Kolejnym etapem naszej wycieczki był Pałac w Rogalinie, który stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. W jego skład wchodzi barokowo-klasycystyczny pałac, park i wozownia.  Rezydencję w II połowie XVIII wieku wzniósł w Rogalinie Kazimierz Raczyński. Niemal w niezmienionym kształcie dotrwała ona do dziś. Pałac przebudowali w latach 80. XVIII wieku architekci Dominik Merlni i Jan Christian Kenmsetzer. W rękach Raczyńskich pozostawał on do roku 1939 r. W salach pałacowych znajduje się galeria malarstwa z pracami artystów jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski, Wlastimil Hofman, Maurice Chabas, Albert Besnard, Paul Delaroche.

Atrakcją wycieczki był godzinny rejs statkiem "Ana Maria" po jeziorze kórnickim oraz smaczny obiad w "Tawernie pod żaglami"

 

..............................................................................................................

08.10.2015r i 15.10.2015r

 

Rozpoczęliśmy kolejny cykl 2 spotkań specjalistycznych. Tym razem zajęcia prowadziła dietetyk Pani mgr Wioleta Zięciak. Na pierwszych zajęciach dowiedzieliśmy się jakie zmiany fizjologiczne zachodzą w organizmie wraz z wiekiem i w związku z tym jakie czynniki modyfikują dietę osoby starszej. Pani dietetyk w oparciu o piramidę żywieniową przedstawiła nam ogólne zalecenia żywieniowe dotyczące osób starszych, osób z licznymi problemami zdrowotnymi takimi jak: cukrzyca, osteoporoza, niedożywienie, nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze. Mogliśmy wspólnie zastanowić się nad modyfikacją stylu naszego życia i doborem właściwej diety i składników pokarmowych naszego pożywienia. Na kolejnym spotkaniu dietetyk Pani mgr Wioleta Zięciak dopracowywała indywidualny charakter diety do niektórych uczestników spotkania.

..............................................................................................................

24.09.2015r i 22.10.2015r

Kolejny cykl spotkań - tym razem z rehabilitantem. Wcześniej zakończyły się systematyczne zajęcia rehabilitacji ruchowej, w czasie których uczestnicy projektu w sposób praktyczny realizowali zaplanowany dla każdego uczestnika indywidualny cykl ćwiczeń rehabilitacyjnych. Tym razem prowadząca wcześniej zajęcia rehabilitacji ruchowej Pani mgr Patrycja Manuszak omówiła rolę aktywności ruchowej w promocji zdrowia u osób starszych. Przedstawiła także znaczenie ruchu w profilaktyce chorób układu krążenia, otyłości i osteoporozy. Zachęcała wszystkich uczestników do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu tak by w przyszłości móc cieszyć się dobrym zdrowiem nie tylko fizycznym ale również psychicznym.

..............................................................................................................

05.11.2015r i 12.11.2015r

Rozpoczynamy 2-godzinny cykl spotkań z lekarzem. Dzisiaj gościliśmy w ramach naszego projektu Panią Annę Prokopyk, która jako lekarz przedstawiła nam problemy zdrowotne z zakresy nadciśnienia tętniczego, jego objawy, powikłania, czynniki genetyczne i środowiskowe-zależne w dużej mierze od nas (masa ciała, dieta, aktywność fizyczna. Nauczyła nas jak obliczać wskaźnik swojej masę ciała, oraz sposób obliczania tętna maksymalnego. Zwróciła uwagę na skutki podwyższonego tzw. złego cholesterolu. W drugim dniu spotkania omówiony został problem cukrzycy - grupy chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi). Pani doktor zwróciła uwagę na 2 typy tej choroby i ich rozpoznawanie. Przedstawiła także problemy zdrowotne występujące przy dnie moczanowej inaczej zwanej podagra i artretyzm - jej przyczynach i objawach. Zwróciła uwagę także na osteoporozę uznaną przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Wskazała na jej przyczyny i czynniki ryzyka.


..............................................................................................................

19.11.2015r i 26.11.205r

Ostatnie realizowane zadanie z naszego projektu to spotkanie z pielęgniarką środowiskową. Pani Dorota Kulus zwróciła naszą uwagę na problematykę ciśnienia tętniczego, jego systematyczny pomiar. Omówiła także występujący często problem zachorowań na cukrzycę i występujący nadmiar cholesterolu i jego normy. W części praktycznej mieliśmy możliwość wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego, pomiaru stężenia glukozy oraz poziomu cholesterolu we krwi.